Tak! Włóczki są dostępne w różnych grubościach, co wpływa na to, jakie projekty można z nich wykonać. Zrozumienie grubości włóczek jest bardzo ważne, ponieważ grubość włóczki determinuje to, jaki będzie ostateczny efekt naszego projektu np. jak będzie wyglądał sweter, ile włóczki potrzebujemy na jego wykonanie i jaką grubość drutów powinniśmy dobrać. Jest to również bardzo przydatna wiedza, jeśli szukasz zamiennika włóczki do wzoru.
Źle dobrana włóczka może oznaczać, że twój sweter wyjdzie za duży bądź za mały. Dlatego ważne jest, aby umieć rozróżnić różne grubości włóczek.
Gdyby ktoś mnie spytał o najczęściej zadawane mi pytanie związane z dziewiarstwem, to byłoby to: “czy ta włóczka nada się do tego wzoru?”. Osobiście uważam, że umiejętność rozróżniania grubości włóczek i dobierania włóczek jest jedną z podstawowych umiejętności, którą każda osoba robiąca na drutach powinna posiadać.
Z tej części kursu dowiesz się:
Czym jest grubość włóczki?
Grubość włóczki to nic innego jak połączenie dwóch wartości: wagi i długości włóczki. Grubość włóczki pokazuje nam ile metrów włóczki mamy w danej wadze lub ile waży “X” metrów włóczki ( w zależności jak chcecie na to spojrzeć). Wartości te znajdziesz w opisie każdej włóczki, jak i na jej etykiecie.
Np.
210m w 25g
110m w 50g
366m w 100g
Dodatkowo, różne grubości mają swoje nazwy. Nazwy określające grubości włóczki są różne w zależności od regionu, a czasami nawet i producenta włóczki. Obecnie często te nazwy są używane zamiennie lub tworzone są nowe grubości co może powodować jeszcze większe zamieszanie.
Ja najczęściej spotykam się z takim miksem nazw i do takich nazw najczęściej odnoszę się w swojej komunikacji.
Jak się rozróżnia grubości włóczek?
Rozłóżmy sobie grubości włóczek na części pierwsze. Poniższy obrazek pokazuje wizualną różnicę pomiędzy poszczególnymi grubościami.
Każda grubość włóczki jest powiązana z tym, ile metrów włóczki znajduje się w określonej wadze włóczki. Można również zaobserwować powiązanie z wielkością próbki danej włóczki lub z wielkością drutów rekomendowaną przez producentów.
Jak porównywać grubości włóczek?
Zasada jest taka, że zawsze porównujemy długość włóczki o tej samej wadze. Jeśli trzeba, podziel lub pomnóż wartości, aby uzyskać taką samą wagę.
Im więcej metrów w tej samej wadze, tym włóczka jest cieńsza. Im mniej metrów w tej samej wadze, tym włóczka jest grubsza.
Przykład:
włóczka X – 100m w 100g, czyli 50m w 50g
włóczka Y – 100m w 50g, czyli 200m w 100g
Włóczka X jest 2 razy grubsza od włóczki Y, bo w 50g długość nitki jest 2 razy krótsza.
Można też powiedzieć, że włóczka Y jest 2 razy cieńsza od włóczki X bo w 50g długość nitki jest 2 razy dłuższa
Najczęstsze połączenia włóczek
Włóczki występują w wielu grubościach, ale najfajniejsze jest to, że grubości można ze sobą mieszać i włóczki można przerabiać na podwójnej lub potrójnej nitce. Dzięki temu powstają nowe, często nieoczywistegrubości i struktury. Dokładnie takie, jakie chcesz.
Do najczęstszych połączeń można zaliczyć:
łączenie dwóch nitek grubości fingering – dzięki temu otrzymujesz włóczkę o grubości DK
łączenie nitki o grubości DK z nitką o grubości lace w wersji puchatej – dzięki temu otrzymujesz dość grubą włóczkę wykończoną delikatnym włoskiem. Jest to popularne łączenie dla włóczki merino z moherem i jedwabiem
łączenie nitki o grubości fingering z nitką o grubości lace w wersji puchatej – dzięki temu otrzymujemy lżejszą włóczkę z delikatnym włoskiem. Jest to popularne łączenie dla włóczki merino z moherem i jedwabiem
łączenie dwóch nitek o grubości lace w wersji puchatej – dzięki temu otrzymujesz lekką włóczkę. Jest to popularne połączenie dla włóczek składających się z moheru i jedwabiu do tworzenia lekkich piórkowych projektów.
Przykłady włóczek dla różnych grubości
Aby ułatwić Ci pierwszą przygodę z grubościami włóczek, przygotowałam kilka przykładów włóczek dla każdej grubości. Zachęcam Cię do tego, aby wyszukać sobie te włóczki w internecie i zobaczyć jak każda z nich wygląda.
Świetnym narzędziem, do wyszukiwania różnych grubości włóczek jest również portal Ravelry, który umożliwia wyszukiwanie włóczek po konkretnej grubości lub sprawdzenie grubości dla danej włóczki. Wypatrzoną w ten sposób włóczkę można później spróbować wyszukać w naszych polskich sklepach.
Najlepsze włóczka dla początkujących
Wybór dobrej włóczki na start może mieć decydujące znaczenie czy pokochasz się z drutami czy nie. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele włóczek, które kuszą kolorami, składem, wyglądem. Jednak na początek warto skupić się na łatwości przerabiania. Dla osoby początkującej do nauki robienia na drutach poleciłabym włóczkę:
o grubości Aran
z krótkim włoskiem lub bez włosków
Taka włóczka jest wygodna do trzymania ponieważ jest dość gruba i łatwo się przerabia ponieważ nie zahacza się jej drutami. Dodatkowo, dość łatwo się pruje ( tak, nie lubimy pruć, ale obawiam się, że na początku może tego trochę być ). Ze względu na grubość włóczki szybko też zauważysz efekty swojej pracy.
Z reguły jestem osobą, która będzie radzić, aby inwestować w miarę swoich możliwości w dobrej jakości włóczki o naturalnym składzie, najlepiej z certyfikatami potwierdzającymi wysokie standardy w procesie produkcji. Natomiast w przypadku stawiania pierwszych kroków, podobnie jak z drutami, nie inwestuj w drogie włóczki. Na początek, dobrym balansem między jakością a ceną są włóczki firmy Drops.
Włóczki, które ja bym wybrała do nauki robienia na drutach to:
W przypadku obu włóczek możesz korzystać z drutów 5-5,5 mm.
Nie inwestuj też w duże ilości włóczki. Do nauki podstawowych technik potrzebujesz jednego motka. Czapkę wykonasz przeważnie z jednego lub dwóch motków. W przypadku większych projektów, szukaj informacji o zużyciu włóczki we wzorach i tym się kieruj dokonując zakupu.
Dopiero jak poczujesz się w miarę pewnie (a nastąpi to bardzo szybko), zacznij odkrywać cudowne włóczki, które mamy dostępne na rynku. Znajdziesz je w moich ulubionych sklepach:
Gabo Wool – skorzystaj ze zniżki 10% z kodem WERA10 na cały asortyment