Jedno z moich pierwszych wspomnień z początków robienia na drutach to przeglądanie tutoriali na YouTube i zastanawianie się, dlaczego każdy trzyma druty inaczej, przerabia oczka inaczej i czemu na końcu moje oczka w czapce są jakieś takie dziwnie przekręcone. Odpowiedz na to jest bardzo prosta: wynika to z tego, że są różne sposoby robienia na drutach. Żadna z nich nie jest ani lepsza, ani gorsza, efekt końcowy jest przeważnie taki sam. Natomiast warto znać różnice, ponieważ mieszanie różnych technik, może też powodować błędy w przerabianiu. Ale zacznijmy od początku.
W tej części kursu dowiesz się o takich aspektach robienia na drutach jak:
Pierwszą różnicą jaką da się szybko zauważyć, to sposób trzymania nitki. Można założyć, że istnieją dwa główne sposoby: kontynentalny i wyspiarski:
Obie techniki prowadzą do podobnych rezultatów. Wybór techniki zależy od osobistych preferencji i wygody. Nie musisz znać ich obu. Ja korzystam tylko z techniki kontynentalnej.
Teraz czas porozmawiać o robieniu na drutach w rzędach i okrążeniach, czyli technikach, które sprawiają, że nasza robótka staje się dłuższa.
Wybór sposobu przerabiania jest uzależniony od projektu jaki ma zostać wykonany. W wielu przypadkach, obie techniki mogą być ze sobą łączone, aby uzyskać pożądany efekt. O czym będziesz mogła się przekonać z moich wzorów na drutach
Kolejna różnica w sposobie przerabiania wynika już nie ze sposobu trzymania nitki czy przerabiania w rzędach czy okrążeniach, a z samego sposobu przerabiania oczek i ich ułożenia na drucie, aby powstało nam podstawowe oczko. Zakłada się, że są dwa główne sposoby: zachodni i wschodni, ja dodaję do tego jeszcze skandynawski.
Oczko składa się z nitki spoczywającej na drucie, w taki sposób, że jej jedna część znajduje się przed drutem (bliżej Ciebie), a druga część za drutem (dalej od Ciebie)
Style można ze sobą mieszać pod warunkiem, że robimy to w sposób świadomy i zwracamy uwagę na ułożenie oczek. W innym wypadku mieszanie stylu zachodniego i wschodniego może skończyć się powstaniem oczek przekręconych, które jeśli niezamierzone, mogą znacząco obniżyć wygląd robótki.
Ja w swoich projektach i tutorialach stosuje głównie styl zachodni.
To tyle teorii! teraz praktyka!