HANDMADE state of mind

kurs robienia na drutach dla początkujących

DRUTY

czyli jak wybrać te najlepsze

kurs robienia na drutach dla początkujących

DRUTY

czyli jak wybrać te najlepsze

Robienie na drutach to jedno z najstarszych i najbardziej popularnych zajęć rękodzielniczych. Dzięki drutom i włóczce można stworzyć wiele pięknych przedmiotów, takich jak swetry, szaliki, czapki i wiele innych.  Jak sama nazwa wskazuje, w robieniu na drutach najważniejszymi akcesoriami są druty. Wybór odpowiednich drutów do jest kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu i komfortu pracy.

W tej części kursu omówimy takie tematy jak:

Główne typy drutów

DRUTY PROSTE

DRUTY Z ŻYŁKĄ

DRUTY DO WARKOCZY

Druty proste

Druty proste na pewno widziałaś nie raz!

Klasyczne druty w kształcie szpilki z jednej strony ostro zakończone, aby móc przerabiać oczka, z drugiej strony blokujące oczka przed spadaniem. 

Moja pierwsza rada dla każdej osoby rozpoczynającej przygodę z drutami to : ” nie kupuj drutów prostych”. 

Druty proste, moim zdaniem, dawno straciły na funkcjonalności ponieważ: 

  1. umożliwiają tylko przerabianie w rzędach, a wiele obecnych projektów zakłada przerabianie w okrążeniach ( więcej o tych dwóch technikach znajdziesz w kolejnej części kursu )
  2. są bardzo męczące dla rąk, ponieważ cała robótka spoczywa na drutach, więc pracujesz całym ciężarem robótki. 

Druty proste, zwłaszcza te drewniane ładnie prezentują się na zdjęciach, ale poza tym niewiele mają do zaoferowania we współczesnym dziewiarstwie. 

 

Druty z żyłką

Moim zdaniem najbardziej funkcjonalne druty! Ale pod warunkiem, że wybierzesz te z żyłką wymienną. 

Ale po kolei! 

Druty z żyłką, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch drutów oraz kawałka żyłki.  

Druty standardowo mają dwie długości ( mogą się różnić w zależności od marki ):

  • druty regularne – około 11-13 cm – używane do większości projektów
  • druty krótkie – około 6- 7 cm – używane do małych obwodów jak np.  makiety, kołnierzyki, rękawy w swetrach dla dzieci, czapki

Do drutów dołącza się lub dołączona jest żyłka. To dzieli nam druty z żyłką na kolejne dwie grupy:

  • druty z żyłką wymienną- do drutów jest przymocowana żyłka, którą można odkręcić i wymienić na żyłkę innej długości
  • druty z żyłką stałą – do drutów jest przymocowana żyłka o określonej długości, której nie można odkręcić

 Żyłka może mieć różne długości, które dobiera się w zależności od wielkości robótki. Najwygodniej i najszybciej pracuje się, jeśli żyłka jest dostosowana do obwodu przerabianego projektu tak, aby oczka były równomiernie ułożone na całej długości żyłki. Dla przykładu do swetra przerabianego na okrągło wybierzesz żyłkę około 100cm, do czapki wybierzesz żyłkę 50cm.  Przerabianie na drutach z żyłką, w przeciwieństwie  do drutów prostych, odciąża ręce, ponieważ większość oczek spoczywa właśnie na żyłce, która nie pracują w trakcie dziergania.

Warto tu dodać, że długość żyłki w większości przypadków jest podawana wraz z drutami, czyli  jeśli żyłka ma wartość 100cm, to znaczy, że jest to łączna  długość żyłki + długość regularnych drutów. 

Krąży mit, obawa, plotka, że żyłki wymienne odkręcają się od drutów w trakcie przerabiania. Do przykręcenia żyłki używa się specjalnego druciku i jeśli dobrze się żyłkę dokręci to szanse na to, że  się sama się odkręci są bardzo znikome.  Żyłki wymienne mają tą przewagę nad żyłkami przymocowanymi na stałe, że można je używać w dowolnych kombinacjach z drutami. To bardzo poprawia komfort robienia i można zaoszczędzić na zakupach. Wyobraź sobie, że robisz sweter na drutach 5mm. Tułów ze względu na duży obwód najlepiej przerabiać na dłuższej żyłce np. 80-100cm, natomiast rękawy czy  kołnierzyk na krótszej np. 50cm. Przy drutach z żyłką przymocowaną na stałe potrzebowałabyś teoretycznie dwóch par drutów. Natomiast w przypadku drutów wymiennych, potrzebujesz tylko jednej pary i dwóch rodzajów żyłek.

Tu dodam, że mniejsze obwody można też przerabiać na długich żyłkach i do tego służy metoda Magic Loop.  Ja osobiście nie jestem jej fanką, ale to bardzo osobista preferencja. Wiele osób robiących na drutach z niej korzysta, tym bardziej, że czasami jest to nieuniknione 😇

I skoro już o obwodach mowa, druty z żyłką można wykorzystywać do przerabiania w rzędach i okrążeniach ( więcej o tych metodach przeczytasz w kolejnej części kursu). 

Stąd też druty z żyłką wymienną są najlepszym wyborem jeśli chodzi o druty dziewiarskie. 

 

 

Druty pończosznicze

Druty pończosznicze lub skarpetkowe,  jak nazwa wskazuje, najczęściej używa się przy tworzeniu skarpetek.  Ale są one pomocne przy przerabianiu wszystkich małych obwodów. 
Druty te są rodzajem drutów prostych, ale w przeciwieństwie do klasycznych drutów prostych mają ostre zakończenia z obu stron. 

Te druty zawsze są sprzedawane w zestawie 5 sztuk. Są głównie używane do przerabiania w okrążeniach , ale można ich też używać do przerabiania małych rzeczy w rzędach. Podczas przerabiania w okrążeniach oczka spoczywają na czterech  drutach, a piąty drut służy do przerabiania oczek.  Podczas przerabiania w rzędach używasz tylko dwóch drutów tak jakby to były druty proste. 

Druty te mogą sprawiać wrażenie nieporęcznych , szczególnie podczas nabierania oczek i przerabiania pierwszych okrążeń. Zdecydowanie wymagają pewnej wprawy, ale w wielu sytuacjach są niezastąpione, szczególnie jeśli nie lubisz techniki Magic Loop.

Druty do warkoczy

Teraz pewnie dostajesz zadyszki i myślisz ile tego jest! No trochę jest, ale to nie oznacza, że potrzebujesz tych wszystkich drutów.  Świetnym tego przykładem są druty do warkoczy. 

Przerabianie warkoczy polega na tym, że oczka należy ze sobą skrzyżować. Aby to zrobić, część oczek należy przełożyć na chwilę na zapasowy drut. I tym drutem jest właśnie drut do warkoczy.

Takie druty mogą mieć różny kształt i formę. Z założenia powinny mieć taki kształt, żeby łatwo było oczka na nie zdjąć, a następnie albo z tego druty je przerobić albo z powrotem przełożyć na główny drut. Wielkość drutu do warkoczy powinna być dostosowana do drutów, którymi przerabiasz robótkę. Ta wartość nie musi być taka sama, ale powinna być zbliżona, aby np. nie rozciągnąć oczka na zbyt dużym drucie. 

Ale prawda jest taka, że za drut do warkoczy może ci posłużyć również regularny drut albo agrafka. Więc druty do warkoczy nie są koniecznością. 

Materiał a jakość robienia na drutach

Druty mogą być wykonane z różnych materiałów. Bazując na swoich obserwacjach mogłabym stwierdzić, że najczęściej korzysta się z drutów drewnianych lub metalowych, ale pojawiają się również druty bambusowe, plastikowe czy wykonane z włókna węglowego.

Materiał z jakiego wykonywane są druty wypływa na jakość przerabiania. Dla przykładu, uważa się,  że na drutach metalowych oczka przerabia się odrobinę szybciej niż na drutach drewnianych. Również materiał z jakiego wykonywane są druty może mieć wpływ na to czy oczka przerabiamy ciaśniej  bądź luźniej. Ale na koniec dnia decydują raczej osobiste preferencje niż twarda teoria poparta badaniami naukowymi 😉

To co możesz również wziąć pod uwagę to pewne względy praktyczne związane z materiałem z jakiego wykonywane są druty. Za chwilę opowiem ci o rozmiarach drutów. W tej części dowiesz się że te druty mogą mieć różne wielkości. Wielkość drutów może właśnie mieć wpływ na to z jakiego materiału chcesz mieć je wykonane. Małe rozmiary drutów od 2mm do 3,5 mm warto mieć w wersji metalowej, dlatego że te druty są bardzo cienkie i podatne na łamanie jeśli są wykonane z drewna. 

Rozmiar drutów

DRUTY 3MM VS 15MM

Tak jak w życiu dla różnych  sylwetek mamy różne rozmiary ubrań, dla różnych rozmiarów stóp mamy różne rozmiary butów, tak w dziewiarskie do różnych grubości włóczek używamy różnych grubości/ wielkości drutów.

Rozmiar drutów może być wyrażony w różnych systemach. Najczęściej spotykanymi systemami jest

  • system europejski wyrażany w milimetrach
  • system amerykański wyrażany w liczbach.

To jak rozmiary drutów w jednym systemie korespondują do drugiego systemu znajdziesz pod tym linkiem.

W Polsce raczej korzystamy z systemu europejskiego wyrażonego w milimetrach.

Rozmiary drutów w tym systemie przeważnie znajdują się na skali od 2 do 25 mm, przy czym druty o grubości 2 mm są drutami bardzo cienkimi przeznaczonymi do bardzo cienkich włóczek, a druty o grubości 25 mm są drutami bardzo grubymi przeznaczonymi do bardzo grubej włóczki.

W doborze odpowiedniej grubości drutów pomagają producenci włóczek, którzy przeważnie rekomendują preferowaną wielkość drutów, która powinna znajdować się zarówno na etykiecie włóczki jaki i w jej opisie.

Ta rekomendacja oparta jest o przerabianie włóczki podstawowym ściegiem  pończoszniczym.

Na początek Twoje przygody z drutami rekomendowałabym trzymanie się wytycznych podanych przez producentów włóczki lub przez autorów wzór, z których będziesz korzystać. Natomiast z czasem, jak twoje doświadczenie dziewiarskie będzie rosnąć, szybko zauważysz, że wielkość drutów można zmieniać w zależności od tego, jaki efekt przerobienia chcemy uzyskać. I to jest duże pole do zabawy 😎

Najlepsze druty dla początkujących

Dla osoby początkującej najlepszym wyborem są:

  • druty z wymienną żyłką
  • rozmiar pomiędzy 4,5 – 6mm
  • żyłka dostosowana do wielkości planowanego projektu

Takie druty są bardzo wygodne do trzymania, a jednocześnie włóczka do takich drutów ma przyjemną grubość, która z jednej strony pozwala na swobodne przerabianie, a z drugiej na szybkie zobaczenie efektów, które sprawiają największą radość. 

Na początek zainwestuj w jedną parę drutów. Wszyscy chcielibyśmy od razu  zrobić  sweter, ale robienie na drutach wymaga też pewnej wprawy i doświadczenia, chociażby po to, aby oczka wychodziły nam proste. Dlatego zacznij od jednej pary drutów i zrób prosty szalik.

Jeśli połkniesz bakcyla,  zainwestuj w kolejne druty. Przy większych projektach, typu sweter, szybko zauważysz, że potrzebujesz kilku wielkości drutów. Najczęściej będziesz potrzebować drutów w rozmiarach między 3mm a 6mm. 

Jeśli uzależnisz się od robienia na drutach, warto pomyśleć nad zakupem zestawu drutów, aby mieć nieograniczony dostęp do wszystkich głównych rozmiarów i móc swobodnie je wykorzystywać podczas tworzenia projektów. 

Najpopularniejsi producenci drutów to:

  • KnitPro
  • Lykke
  • Addi

 

Druty zakupisz w moich ulubionych sklepach:

0
0
Twój koszyk
Twój koszyk jest pusty