








Sweter Airy Essential
ten wzór ma swój pełen film instruktażowy na YouTube
obowiązkowo w szafie stylowej dziewczyny
Ten prosty ale bardzo elegancki wzór jest dziergany metodą od góry tworząc raglan. Dzięki temu można bardzo łatwo kontrolować rozmiar i długość w trakcie dziergania i stworzyć sweter idealnie dopasowany do sylwetki. Sweter jest lekko “oversizowy”, ale ma bardzo kobiecą linie. Jest wykonany z włóczki łączącej moher i jedwab, dzięki temu można go nosić nawet na gołe ciało.
Sweter Airy Essential zaprojektowany jest tak, aby mieć około 14cm luzu, tzn. aby był około 14 cm szerszy niż Twój obwód w klatce piersiowej.
Dostępne rozmiary: S ( M ) L
Rozmiary S ( M ) L są zaprojektowane tak, aby pasowały do następujących obwodów klatki piersiowej: 80-88 (88-96) 96-104 cm.
Zanim zaczniesz dziergać, zmierz się aby zdecydować, który rozmiar będzie dla Ciebie najlepszy. Dla przykładu, jeśli masz 90 cm w klatce piersiowej (lub w innym najszerszym miejscu Twojej górnej części ciała) powinieneś wybrać rozmiar M. Rozmiar M ma obwód 108 cm, co w tym przykładzie da Ci 18cm luzu.
Obwód swetra w klatce piersiowej: 100 ( 108 ) 116 cm
Długość swetra : mierzona środkiem pleców bez podwójnego kołnierza 52 ( 54 ) 56 cm.
próbka 10 cm x 10 cm 20 oczek x 15 rzędów wzorem dżersejowym na drutach 5mm na 2 połączonych nitkach
- włóczka: Tynn Silk Mohair od Sandnes Garn 25g/212m, sweter dziergany jest na podwójnej nitce, łączna wymagana waga ~ S (M) L 150 (175) 200 g, kolor 4323. Kupuj u Czas Zamotać.
- druty: druty na żyłce 5mm z żyłką 80cm & 50cm lub druty pończosznicze 5mm
- inne akcesoria: igła do wełny + 9 znaczników (idealnie, aby jeden był w kontrastowym kolorze), 2 wymienne żyłki lub włóczka do zablokowania oczek rękawów



zacznij dziergać || wzór na drutach
Konstrukcja swetra
Największą zaletą tego wzoru jest to, że nie wymaga liczenia oczek. Jego celem jest pokierowanie Cię, jak stworzyć sweter, który będzie ma Ciebie idealnie pasował, poprzez przymierzanie go w trakcie dziergania.
Sweter jest robiony od góry do dołu, przerabiany na 2 nitkach Silk Mohair. Dziergany jest na drutach na żyłce, z możliwością użycia drutów pończoszniczych do mankietów. Do wykonania całości potrzebne są druty w rozmiarze 5mm.
Zaczynasz dziergać sweter od zrobienia kołnierzyka. Następnie, kształtujesz dekolt przy użyciu krótkich rzędów niemieckich, jednocześnie zwiększając raglan. Kontynuujesz zwiększanie raglanu, aż osiągniesz wystarczającą długość swetra, aby rozdzielić oczka na tułów i rękawy. Podczas, gdy oczka rękawów spoczywają na żyłce pomocniczej, Ty kontynuujesz przerabianie tułowia, aż do uzyskania odpowiedniej długości swetra. Tułów wykończony jest ściągaczem około 5cm i oczkami zamkniętymi cylindryczną metodą zamykania oczek dla elastycznego efektu. Po zakończeniu tej części, zaczynasz dziergać rękawy, każdy oddzielnie. Rękaw ,podobnie do tułowia, zakończony jest ściągaczem i cylindrycznym zamykaniem oczek.
RADY
- ponieważ dziergasz na 2 nitkach, postaraj się unikać ich plątania
- aby otrzymać dwie nitki Silk Mohair z tego samego motka, wyciągnij jeden koniec ze środka motka i jeden z wierzchu
- baw się! ten wzór to czysta przyjemność dziergania 🙂
Sprawdź pełen film instruktażowy na YouTube!
Tu znajdziesz listę wszystkich ściegów i ich skrótów użytych we wzorze. We wzorze, znajdziesz również linki do filmów instruktażowych, w miejscach, w których zostaną użyte.
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- o.l / 1 o.l – oczko lewe / 1 oczko lewe
- 2 o.p.r – 2 oczka przerobione razem na prawo
- narz. –narzut
- oczko podwójne – wbij prawy drut w oczko poniżej, przerób
Tu znajdziesz listę wszystkich technik użytych we wzorze. We wzorze, znajdziesz również linki do filmów instruktażowych, w miejscach, w których zostaną użyte.
- klasyczne nabieranie oczek
- magic loop to przerabiania w okrążeniach
- krótkie rzędy niemieckie, aby ukształtować dekolt
- zabezpieczanie oczek
- podbieranie oczek rękawa, aby kontynuować bez zszywania
- dodawanie oczek od tyłu, aby uformować wykrój pachy
- klasyczne zamykanie oczek
RADA:
- zanim zaczniesz dziergać ten projekt, obejrzyj filmiki instruktażowe i upewnij się, że znasz wszystkie ściegi i techniki. Jeśli ich nie znasz, po prostu weź zapasowy motek i poćwicz na małej próbce, aż poczujesz się komfortowo z użyciem ich w większym projekcie. Ćwiczenie w trakcie robienia wydaje się kuszące, ale możesz po prostu stracić dużo energii i niepotrzebnie zniszczyć cenną włóczk
Zacznijmy dziergać!
Wstęp
Zaczynasz robić sweter od kołnierzyka.
Kołnierz jest dziergany na drutach 5mm z żyłką 40mm w okrążeniach używając techniki Magic Loop. Zaczynasz od nabrania oczek, a następnie podążasz za wzorem, aby zrobić ściągacz.
Skróty & Techniki
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- o.l / 1 o.l – oczko lewe / 1 oczko lewe
- oczko podwójne – wbij prawy drut w oczko poniżej, przerób
- klasyczne nabieranie oczek
- magic loop to przerabiania w okrążeniach
Wzór
Nabierz S (M) L 64 (70) 78 oczka.
Przerób okrążenia kołnierza w następujący sposób:
Rząd 1: wszystkie oczka lewe
Połącz włóczkę używając techniki Magic Loop i oznacz początek okrążenia znacznikiem. Znacznik oznacza również środek placów. Od tej pory dziergasz sweter na okrągło.
Okrążenie 1: *1 o.p. , 1 o.l. ; powtórz * do końca okrążenia
Okrążenie 2: *1 oczko podwójne na prawo, 1 o.l. ; powtórzyć * do końca okrążenia
Powtórz okrążenie 1 i 2 jeszcze trzy razy każde.
Gratulacje! Kołnierzyk jest już ukończony! Teraz możesz zacząć kształtować dekolt.
kontynuuj, jeśli ukończyłeś kołnierzyk
Wstęp
W tej części będziesz kształtował kołnierzyk, jednocześnie zwiększając raglan. Dekolt jest dziergany na drutach z żyłką rozmiar 5mm używając techniki Krótkich Rzędów Niemieckich, dlatego też pomimo dziergania na drutach z żyłką będziesz dziergał w rzędach i pracował raz na prawej raz na lewej stronie robótki.
Zanim zaczniesz dziergać podziel oczka, aby oznaczyć przód i tył robótki oraz prawy i lewy rękaw. Te znaczniki będą również wskazywać miejsce, w których będzie zwiększany raglan.
Skróty i Techniki
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- o.l / 1 o.l – oczko lewe / 1 oczko lewe
- narz. –narzut
- krótkie rzędy niemieckie, aby ukształtować dekolt
Wzór
Podziel oczka w następujący sposób:
S (M) L
Umieść 8 dodatkowych znaczników w następujący sposób: 11 (12) 13 oczek (prawa strona pleców), umieść znacznik 1, 1 oczko raglanowe, umieść znacznik 2, 8 (10) 12 oczek (prawy rękaw), umieść znacznik 3, 1 oczko raglanowe, umieść znacznik 4, 22 (23) 25 oczek (przód), umieść znacznik 5, 1 oczko raglanowe, umieść znacznik 6, 8 (10) 12 oczek ( lewy rękaw), umieść znacznik 7, 1 oczko raglanowe, umieść znacznik 8 , 11 (11) 12 oczek (lewa strona pleców).
A teraz przerabiaj w następujący sposób:
Krok 1: przerabiaj oczka na prawo do znacznika 1, narz., przenieś znacznik 1 na prawy drut , 1 o.p, przenieś znacznik 2 na prawy drut, narz., przerabiaj oczkami prawymi do znacznika 3, narz., przenieś znacznik 3 na prawy drut, 1 o.p. przenieś znacznik 4 na prawy drut, narz., 2 o.p. , zawróć
Krok 2: przerabiaj oczkami lewymi do głównego znacznika
Krok 3: przerabiaj oczkami na lewo znacznika 8, narz, przenieś znacznik 8 na prawy drut, 1 o.p, przenieś znacznik 7 na prawy drut, narz., przerabiaj oczkami lewymi do znacznika 6, narz. , przenieś znacznik 6 na prawy drut, 1 o.l, przenieś znacznik 5 na prawy drut, narz. , 2 o.l, zawróć
krok 4: przerabiaj oczkami prawymi do głównego znacznika
Powtórz kroki 1-4 2 dodatkowe razy zawracając zawsze 2 oczka po poprzednim zawróceniu.
Kształtowanie dekoltu zostało ukończone, możesz teraz kontynuować zwiększanie raglanu.
RADA:
- znaczniki oznaczające przód i tył robótki oraz rękawy powinny być w innym kolorze niż główny znacznik.
kontynuuj, jeśli ukończyłeś kształtowanie dekoltu
Wstęp
Teraz będziesz kontynuował tylko zwiększanie raglanu dziergają w okrążeniach, aż twoja robótka jest wystarczająco długa, aby rozdzielić ją na tułów i rękawy. Przerabiasz w okrążeniach na drutach rozmiar 5mm.
Skróty
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- narz. –narzut
Wzór
Okrążenie 1: *przerabiaj oczkami prawymi do znacznika, narz., przenieś znacznik na prawy drut, 1 o.p, przenieś znacznik na prawy drut, narz., powtarzaj * do końca okrążenia. W tym okrążeniu powinieneś dodać 8 oczek.
Okrążenie 2: o.p. do końca okrążenia
Powtórz Okrążenie 1 & 2 , aż raglan ma długość S (M) L 25 (27) 29 cm
Rada:
- w pewnym momencie w tej części możesz rozważyć zmianę żyłki na dłuższą 80 cm.
- możesz dopasować liczbę okrążeń do siebie tak, aby sweter pasował na Ciebie idealnie
kontynuuj, jeśli ukończyłeś zwiększanie raglanu
Wstęp
W tej części rozdzielisz swój sweter na tułów i rękawy. Oczka rękawów zostaną zabezpieczone na dodatkowych żyłkach lub kawałkach włóczki, podczas gdy przód i tył swetra zostaną połączone i dalej przerobione, aż uzyskasz długość , na której Ci zależy. Tułów wykończony jest ściągaczem, którego oczka zostaną zamknięte przy użyciu cylindrycznego zamykania oczek, dla uzyskania elastycznego efektu. Tą część wykonujesz w okrążeniach na drutach z żyłką rozmiar 5mm.
Skróty i techniki
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- o.l / 1 o.l – oczko lewe / 1 oczko lewe
- oczko podwójne – wbij prawy drut w oczko poniżej, przerób
- zabezpieczanie oczek
- dodawanie oczek od tyłu, aby uformować wykrój pachy
- klasyczne zamykanie oczek
Wzór
Rozdzielanie oczek na tułów i rękawy
Przerabiaj oczkami prawymi, aż do znacznika 1 oraz przerób na prawo oczko raglanowe. Zabezpiecz wszystkie oczka pomiędzy znacznikiem 2 i 3 poprzez przełożenie je na żyłkę lub kawałek nitki. To są oczka prawego rękawa, który zostanie zrobiony w późniejszym etapie. Przerób oczko raglanowe i dodaj 6 oczek do tułowia używając techniki dodawania oczek od tyłu.
Połącz tył i przód swetra i kontynuuj dzierganie oczkami prawymi, aż do znacznika 5 i przerób na prawo oczko raglanowe.
Zabezpiecz wszystkie oczka pomiędzy znacznikiem 6 i 7 poprzez przełożenie je na żyłkę lub kawałek nitki. To są oczka lewego rękawa, który zostanie zrobiony w późniejszym etapie. Przerób na prawo oczko raglanowe i dodaj 6 oczek do tułowia używając techniki dodawania oczek od tyłu.
Połącz przód i tył swetra i kontynuuj dzierganie oczkami prawymi, aż do głównego znacznika.
Rozdzielenie oczek na tułów i rękawy jest teraz ukończone.
Przerabianie tułowia i ściągacza
Kontynuuj przerabianie oczkami prawymi w okrążeniach, aż sweter ma następującą długość : S (M) L 47 (49) 51 cm, mierząc środkiem pleców bez kołnierza ( lub inną długość, która bardziej Ci odpowiada)
Następnie, przerób ściągacz w następujący sposób:
Okrążenie 1: *1 o.p, 1 o.l, przerabiaj * do końca okrążenia
Okrążenie 1: *1 oczko podwójne, 1 o.l, przerabiaj * do końca okrążenia
Powtórz Okrążenie 1 i 2 łącznie 5 razy każde.
Zamknij oczka używając klasycznego zamykania oczek.
Gratulacje! Tułów twojego swetra jest już ukończony!
RADY:
- do zabezpieczenia oczek rękawów, możesz użyć kawałka wełny lub żyłki 40-50 cm
- jak tylko oczka rękawów zostaną zabezpieczone, znaczniki 1,2,3,4,5,6,7,8 nie będą już potrzebne. od teraz będziesz potrzebował jedynie głównego znacznika.
- kontroluj naprężenie nitki przy zamykaniu oczek i staraj się ją trzymać dość luźno. Pomimo tego, że cylindryczne zamykanie oczek ma dać elastyczny wykończenie, tak się nie stanie jeśli nitka będzie naciągnięta zbyt mocno.
Zakłada się, że rękawy powinny być robione po ukończeniu tułowia, ale możesz też zacząć je dziergać kiedy jedynie połowa tułowia jest ukończona. Natomiast, niezbędne jest, aby przynajmniej kilka rzędów zostało przerobionych ponieważ część oczek tułowia jest potrzebna do ukształtowania rękawa.
Wstęp
W tej części rozpoczniesz przerabianie rękawów od podebrani oczek zabezpieczonych na żyłce lub kawałku włóczki oraz oczek, które zostały dodane aby ukształtować pachę. Dodatkowo rękawy będą równomiernie zwężane poprzez odejmowanie oczek na ich całej długości. Kontynuujesz przerabianie w okrążeniach na drutach w rozmiarze 5mm. Ewentualnie możesz możesz przerobić ściągacze na drutach pończoszniczych. Oczka mankietów zamknięte są używając cylindrycznego zamykania oczek dla uzyskania elastycznego efektu. Zmiana koloru następuje teraz na główny znaczniki rękawa.
Jeśli użyłeś kawałka włóczki do zabezpieczenia oczek rękawa, przełóż je teraz na druty i podążaj za wzorem.
Skróty & Techniki
- o.p / 1 o.p – oczko prawe / 1 oczko prawe
- o.l / 1 o.l – oczko lewe / 1 oczko lewe
- oczko podwójne – wbij prawy drut w oczko poniżej, przerób
- 2 o.p.r – 2 oczka przerobione razem na prawo
- podbieranie oczek rękawa, aby kontynuować bez zszywania
- klasyczne zamykanie oczek
Wzór
Sprawdź tę metodę lub wykonaj następujące kroki:
Krok 1: Zacznij od podebrania 6 oczek, które wcześniej dodałeś pod pachą. Umieść znacznik w połowie tych 6 oczek, aby oznaczyć początek okrążenia. To jest teraz Twój główny znacznik.
Krok 2: Przerabiaj oczka na prawo, aż do 4 ostatnich oczek przed znacznikiem.
Step 3: 2 o.p.r, 2 o.p, przenieś znacznik na prawy drut, 2 o.p., 2 o.p.r
Wszystkie oczka rękawa znajdują się teraz na drutach i możesz dziergać rękaw dalej.
Przerabiaj rękaw w okrążeniach oczkami prawymi, aż ma około 40cm długości (mierząc od pachy) dla wszystkich rozmiarów.
Kiedy rękaw osiągnie właściwą długość, przerób ściągacz w następujący sposób:
Okrążenie 1: * 2 o.p.r, przerabiaj * do końca okrążenia.
Okrążenie 2: * 1 o.p, 1 o.l, przerabiaj * do końca okrążenia
Okrążenie 3: * 1 oczko podwójne, 1 o.l, przerabiaj do końca okrążenia
Powtórz Okrążenie 1 i 2 łącznie 5 razy każde.
I zamknij oczka używając klasycznego zamykania oczek.
Powtórz to samo na drugim rękawie.
RADA:
-
- kontroluj naprężenie nitki przy zamykaniu oczek i staraj się ją trzymać dość luźno. Pomimo tego, że cylindryczne zamykanie oczek ma dać elastyczny wykończenie, tak się nie stanie jeśli nitka będzie naciągnięta zbyt mocno.
Zostały jeszcze trzy ostatnie rzeczy, które powinieneś zrobić zanim zaczniesz cieszyć się z posiadania nowego swetra:
- schowaj wszystkie wystające nitki
- jeśli chcesz mieć pewność, że kołnierzyk utrzyma swój kształt, możesz wszyć cienką elastyczną nitkę wzdłuż górnej krawędzi
- zablokuj swój sweter. Oznacza to, że powinieneś zaserwować mu delikatną kąpiel w letniej wodzie. Idealnie jest tylko zamoczyć go w wodzie, a następnie delikatnie wodę wycisnąć, nigdy nie wykręcaj! Rozłóż sweter na czystym ręczniku i zroluj wyciskając wodę. Teraz pozwól mu wyschnąć leżąc na płasko, nigdy nie wieszaj. Nadaj mu ostateczny kształt – możesz lekko dopasować wielkość, aby sweter był ciut większy lub mniejszy i w trakcie schnięcia kształt się utrwali. Również nie przesadzaj – wełna łatwo się rozciąga 😉
gratulacje! Twój nowy sweter jest już gotowy do noszenia! jak wrażenia?
zaobserwuj jeśli Ci się spodobało




